Pandemi sonrası seyahat sigortası yoğun ilgi görüyor

seyahat sigortası

Pandemi döneminde getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle düşüş yaşayan seyahat sigortalarına ilgi, pandeminin etkilerinin hafiflemesi ve normalleşme adımları sonrası yeniden artmaya başladı. Pandemiden sonra seyahat sigortalarına olan talepte artış görüldüğüne dair ortak görüşte olan sektör, bu artışın giderek ivme kazanacağı konusunda da hemfikir.

Yaz aylarının gelmesi ve pandeminin etkilerinin de hafiflemesiyle birçok kişi seyahat planları yapmaya başladı. Normalleşme sonrası yaşanan gelişmelerle birlikte, salgın nedeniyle son iki yıldır düşüş yaşayan turizm sektörüne olan ilgi yeniden artmış durumda. Seyahat kısıtlamalarının da kalkmasıyla, yolcu trafiğinin de tekrar hareketlenmeye başladığı görülüyor. Bununla birlikte her seyahat, içinde bir risk barındırıyor. Olası risklere karşı bireyleri güvence altına almayı sağlayan seyahat sigortalarının önemi gün geçtikçe artıyor. Özellikle yurt dışına çıkacaklar açısından büyük önem taşıyan seyahat sigortası, yurt dışı seyahatlerde acil durum, hastalanma, kaza geçirme, yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş, bavul kaybetme gibi istenmeyen olaylar kapsamında sigortalıyı güvence altına alıyor. COVID-19 teminatının da poliçe kapsamına alınabildiği seyahat sigortalarında, ferdi kaza ve sorumluluk teminatları da poliçeye eklenebiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 2022’nin birinci çeyreğinde yurt dışına seyahat eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %269,6 artarak 1 milyon 39 bin 666 kişi oldu. Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %148,1 artarak 6 milyon 451 bin 657 kişi oldu.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2022 Mayıs ayı için yayımladığı prim üretimi verilerine göre, pandemiyle birlikte prim üretimi düşen seyahat sağlık sigortasında artış yaşandığı görülüyor. TSB’nin açıkladığı 2022 yılının Mayıs ayı toplam prim üretim verilerine göre seyahat sağlık branşında 333 milyon lira prim üretilirken, COVID-19 salgınından dolayı seyahat yasaklarının uygulandığı 2021 yılının aynı döneminde prim üretimi 74 milyon lira olarak gerçekleşmişti. Böylelikle branşta reel değişim +159,2% oldu. Salgının Türkiye’de zirve artışlar yaşadığı 2020 yılı Mayıs ayında ise seyahat sağlık sigortalarında prim üretimi 38 milyon lira olurken, 2019’un aynı döneminde 79 milyon lira prim üretilmişti. Veriler, pandemi sonrası hızlı gelişimiyle dikkat çeken seyahat sağlık sigortasında büyümenin yaşandığını ortaya koyuyor.

SİGORTALI SAYISI %205 ARTTI

2021 yılında %205 artışla toplam 1 milyon 145 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırırken, 2020’de sadece 375 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırmıştı. 2019 yılında ise 1 milyon 557 bin kişi seyahat sağlık sigortası yaptırırken, 2018 yılında seyahat sağlık sigortası yaptıran kişi sayısı 1 milyon 750 bindi. Bu yılın ilk 4 ayında ise seyahat sağlık sigortası yaptıran kişi sayısı 1 milyon 85 bin oldu.

HANGİ TEMİNATLARI KAPSAR?

Genel olarak seyahat sigortası teminatları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ferdi kaza kapsamında ölüm ve sakatlanma,
  • Cenaze nakli,
  • Tatil süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri,
  • Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri,
  • Tedavi bittikten sonra ikametgâha dönüş,
  • Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri,
  • Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri,
  • Seyahatin iptal edilmesi durumunda bu iptal işleminden dolayı ortaya çıkabilecek zararların güvence altına alınması.

Kaynak: https://sigortacigazetesi.com.tr/pandemi-sonrasi-seyahat-sigortasi-yogun-ilgi-goruyor/